header
DRAMAT KRYMINAŁ POZOSTAŁE

Królowe zbrodni (2019) The Kitchen

Film kryminalny Królowe zbrodni (2019) KINOHD24.PL

Głównymi bohaterkami odważnego filmu kryminalnego, a zarazem dramatu mafijnego The Kitchen są kobiety. Melissa McCarthy, Tiffany Haddish oraz Elisabeth Moss grają żony gangsterów terroryzujących nowojorską dzielnicę Hell’s Kitchen w 1978 r. Do tej pory ich zadania opierały się głównie na prowadzeniu domów i wychowywaniu dzieci. Kathy kocha swojego męża, ale ma dwójkę dzieci na utrzymaniu. Ruby musi znosić swoją teściową, która dokucza jej z powodu czarnego koloru skóry. Z kolei Claire jest zahukaną, maltretowaną żoną, którą wszyscy traktują jak popychadło.

Jednak kiedy panowie, dzięki działaniom FBI, trafiają za kratki, kobiety, którym nie pozostało wiele ponad osobiste pobudki, przejmują sprawy irlandzkiej mafii w swoje ręce. Radzą sobie nadspodziewanie dobrze w każdym aspekcie mafijnej działalności — od przeprowadzania kolejnych przekrętów po dosłowne wykańczanie konkurencji.

Mimo że w dzielnicy działa już wielu gangsterów pobierających haracze od wszystkich przedsiębiorców, bohaterkom wyjątkowo łatwo wychodzi rozkręcanie własnego „biznesu”. Problemy rozwiązują się w zasadzie same, a każdy, kto się im przeciwstawia zostaje zabity. Można by pomyśleć, że nie ma nic prostszego niż prowadzenie gangu. Ale to, co jeszcze bardziej drażni, to próba usprawiedliwienia brutalnych działań bohaterek feministycznym kluczem. Każda z kobiet przechodzi tu swoiste wyzwolenie spod jarzma patriarchatu. Ale wszystko odbywa się w stereotypowy sposób, z irytującymi przemowami, które mają wskazać dokładny moment narodzin ich podmiotowości.

Scenariusz filmu kryminalnego „Królowych zbrodni” powstał na podstawie serii komiksów „The Kitchen”. Historia nie wydarzyła się naprawdę, ale w latach 70-tych faktycznie w Nowym Jorku działała irlandzka mafia. Działały też gangi kobiet. Realizm tej historii mógł być jej mocna stroną.

Reżyser: Andrea Berloff

Scenariusz: Andrea Berloff

W rolach głównych: Melissa McCarthy, Tiffany Haddish, Elisabeth Moss, Domhnall Gleeson, James Badge Dale, Brian d’Arcy James, Jeremy Bobb, Margo Martindale

Gatunek: Dramat, Kryminał, Akcja

Produkcja: USA

Oglądaj Królowe zbrodni (2019) The Kitchen